Mimo że przeszły rok był trudny dla Polski i Polaków, a gospodarka naszego państwa doświadczyła pierwszej recesji od blisko 30 lat, statystyki i przewidywania dotyczące sytuacji ekonomicznej w Polsce w 2021 są pozytywne. Warto odnotować wspomagające działanie tarcz finansowych, które częściowo złagodziły skutki kryzysu spowodowanego epidemią, oraz informację o najniższym bezrobociu w całej Unii Europejskiej.

Polska ekonomia w 2021

Pandemia koronawirusa i podjęcie decyzji o częściowemu zamrożeniu gospodarki doprowadziły do pierwszego od 1991 roku spadku Produktu krajowego brutto (PKB) w Polsce. Na szczęście, wbrew początkowym przewidywaniom (jeszcze wiosną eksperci spodziewali się, że PKB spadnie o ok. 3,5-4%), oficjalne wskaźniki mówią o spadku wynoszącym „tylko” 2,8 procent. Jest to szczególnie budująca liczba, kiedy spojrzymy na to, jak zmieniła się sytuacja ekonomiczna w innych europejskich państwach, np. na południu Europy we Włoszech, Hiszpanii i Grecji. Najmniejszą recesję zanotowała Litwa – spadek PKB o 0,9 proc. Negatywny wpływ epidemii nie będzie jednak trwać wiecznie, a jak wiadomo, po każdym kryzysie można spodziewać się ożywienia i wzrostu gospodarki. Według oficjalnego raportu Komisji Europejskiej w 2021 i 2022 roku gospodarka Polski powinna odnotować wzrost o 3,8% w 2021 roku i nawet 5,1% w 2022 roku. Europa nadal jest sparaliżowana pandemią koronawirusa, jednak przewiduje się, że już w pierwszej połowie 2022 roku gospodarka większości państw Unii Europejskiej powinna wrócić do poziomu z 2019 roku. W przypadku Polski to, czy przewidywany wzrost będzie miał miejsce, w dużym stopniu zależy od ewentualnego wprowadzenia kolejnego „lockdownu” jesienią oraz wprowadzeniu (bądź nie) kolejnych tarcz finansowych lub innych programów stymulujących ekonomię kraju.

Bezrobocie w Polsce w 2021

Pomimo delikatnego spadku PKB Polska na początku 2021 roku została określona państwem z najniższym poziomem bezrobocia w Unii Europejskiej, które wynosi ok. 3,1%. Według danych opublikowanych przez Eurostat, w lutym pracy poszukiwało ok. 540 tysięcy naszych rodaków. Niski poziom bezrobocia cieszy, ponieważ średnia w Unii Europejskiej wynosi ok. 7,5%, a w niektórych państwach (np. we Włoszech, w Hiszpanii i w Grecji) sięga nawet 16%. Nie można jednak zapomnieć, że pod względem niektórych wskaźników Polska wciąż odstaje od najbogatszych państw Unii Europejskiej. Na przykład, według statystyk od Eurostatu, minimalna płaca w Polsce (2800 brutto) wciąż jest znacznie niższa niż np. w Niemczech (9,50 euro brutto/godzina i 1614 euro miesięcznie), Francja (1555 euro miesięcznie) oraz Luksemburg (ponad 2000 euro miesięcznie).

Share.

Comments are closed.